HOŞGELDİNİZ!.
Ceyhan Maden.

Ferit Sadi Melen

Ferit Melen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
 
Git ve: kullan, ara
Ferit Sadi Melen
Ferit Melen
 

Görev Süresi
22 Mayıs 1972 – 15 Nisan 1973
Yerine geldiği Nihat Erim
Yerine gelen Naim Talu

Doğum 1906
Van, Osmanlı Devleti
Ölüm 3 Eylül 1988
Ankara, Türkiye
Partisi Cumhuriyet Halk Partisi
Güven Partisi
Milli Güven Partisi
Cumhuriyetçi Güven Partisi
Milliyetçi Demokrasi Partisi

Ferit Sadi Melen, (d. 1906 - ö. 3 Eylül 1988) Türkiye Cumhuriyeti eski başbakanı.

1906'da Van'da doğdu. İlk ve ortaokulu Van'da bitirip, 1928'de Bursa Erkek Lisesi'nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne girerek Temmuz 1931'de diploma aldı. 26 Ağustos 1931'de Bursa Maiyet memurluğunda devlet hizmetine girdi. 25 Ekim 1932'de Maliye Müfettiş Yardımcılığına atandı. 1 Ocak 1936'da Dördüncü Sınıf, 14 Temmuz 1939'da Üçüncü Sınıf, 26 Ocak 1940'ta İkinci Sınıf ve 28 Ocak 1943'te Birinci Sınıf Müfettişliğe terfi etti. Askerliğini asteğmen olarak 1 Mayıs 1940-27 Kasım 1941 tarihleri arasında yaptı. Bir yıl süre ile Fransa Maliye Bakanlığı Örgütünde inceleme yapmak üzere Paris'e gönderildi. 29 Kasım 1943'te Vasıtalı Vergiler Genel Müdürü oldu. 30 Haziran 1946'da Gelirler Genel Müdürlüğüne getirildi.

9. Dönem seçimlerinde Van Milletvekilliğine seçildi, dönem sonunda yasama etkinliğine ara vererek serbest mali müşavirlik yaptı. 30 Eylül 1959'da emekliye ayrıldı. XI. Dönemde tekrar Van Milletvekili seçildi. 1961 Kurucu Meclisinde Van İli Temsilcisi olarak bulundu. IX. ve X. İnönü Kabinelerinde, Parlamento dışından, Maliye Bakanı olarak yer aldı. 7 Haziran 1964 - 14 Ekim 1979 tarihleri arasında Cumhuriyet Senatosu Van Üyeliği yaptı. 1967'de CHP'den istifa ederek Güven Partisi kurucuları arasında yer aldı. I. ve II. Erim Hükümetlerinde 26 Mart 1971'den 22 Mayıs 1972 tarihine kadar Milli Savunma Bakanlığı görevinde bulundu. 22 Mayıs 1972'de Başbakanlık görevini üstlendi. IV. Demirel Hükümetinde 31 Mart 1975'de tekrar Milli Savunma Bakanlığı görevine getirildi. 12 Temmuz 1980'de Cumhurbaşkanınca, Cumhuriyet Senatosu Üyeliğine seçildi. Bu görevi 12 Eylül 1980'de sona erdi. 1983 Genel Seçimlerinde bir kez daha Van Milletvekili seçildi.

3 Eylül 1988'de Ankara'da vefat etti, Cebeci Asri Mezarlığı'nda toprağa verildi. 23.dönem İstanbul milletvekili Mithat Melen'in babasıdır.

Van'da bulunan Havalimanı ismini taşımaktadır.

Önce gelen:
Nihat Erim
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı
22 Mayıs 1972 - 15 Nisan 1973
Sonra gelen:
Naim Talu
Önce gelen:
Ahmet Topaloğlu
İlhami Sancar
Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı
26 Mart 1971 - 22 Mayıs 1972
31 Mart 1975 - 21 Haziran 1977
Sonra gelen:
Mehmet İzmen
Hasan Esat Işık
Önce gelen:
Osman Şefik İnan
Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanı
25 Haziran 1962 - 20 Şubat 1965
Sonra gelen:
İhsan Gürsan

ziyaretçinin IP adresini gösterir:23.23.54.109 ziyaretçinin tarayıcısının ne olduğunu gösterir: CCBot/2.0 (http://commoncrawl.org/faq/) ziyaretçinin hangi alt sayfada olduğunu gösterir: http://hasanorenmaden.tr.gg/Ferit-Sadi-Melen.htm alt sayfanın başlığını gösterir: Ferit Sadi Melen en son görülen web sitesinin alanını gösteren haneyi gösterir (für frame yönlendirmesi mevcut olan sayfalarda etkilidir: sayfanın bugünkü tıklanma sayısını gösterir: 360 sayfanın bugünkü ziyaretçi sayısını gösterir: 21 sayfanın toplam tıklanma sayısını gösterir: 226501 sayfanın toplam ziyaretçi sayısını gösterir: 83026 ziyaretçinin bulunduğu "ülke kodunu" gösterir. Almanya'da bulunan bir ziyaretçinin "ülke kodu" mesela "de"dir: us ziyaretçinin bulunduğu ülkenin büyük boy bir resmini gösterir.: us Copy and WIN : http://ow.ly/KNICZ