HOŞGELDİNİZ!.
Ceyhan Maden.

Fahri Korutürk

Fahri Korutürk

Vikipedi, özgür ansiklopedi

 
Git ve: kullan, ara
Fahri S. Korutürk
Fahri Korutürk
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı
Görevde kalış süresi
6 Nisan 1973 – 6 Nisan 1980
Önce gelen Cevdet Sunay
Sonra gelen Kenan Evren

Doğum

13 Ağustos 1903
İstanbul, Türkiye
Ölüm 12 Ekim 1987 (84 yaşında)
Eşi Emel Korutürk
Papa 2. Jean Paul ve Fahri Korutürk

Fahri Korutürk (13 Ağustos 1903 - 12 Ekim 1987), Türk asker, diplomat ve Türkiye Cumhuriyeti'nin 6. cumhurbaşkanı. (6 Nisan 1973 - 6 Nisan 1980 arasında görev yapmıştır.)

1903 yılında İstanbul'da doğdu. 1916 yılında Bahriye Mektebi'ne girdi. 1923 yılında Deniz Harp Okulu'nu, Gv.Mühendis (Teğmen) rütbesiyle bitirmiştir. 1 Mart 1923- 15 Ekim 1924 tarihleri arasında Hamidiye ve Yavuz gemilerinde tahsil ve staj görmüştür. Çeşitli gemilerde görev yaptıktan sonra, 1931 yılında girdiği Deniz Harp Akademisini 1933 yılında bitirerek Kurmay Subay olmuştur. Muhtelif gemi ve karargah görevleri ile Roma ve Berlin Deniz Ataşeliklerinde bulunmuştur. 1936'da Montreux (Montrö) Boğazlar Konferansı'na askerî uzman olarak katılmıştır.

1950 yılında Tuğamiral olmuştur. Bu rütbe ile İstanbul Deniz Komutanlığı ve Denizaltı Filosu Komutanlığı yapmıştır. 1953 yılında Tümamiral olmuştur. Bu rütbe ile Harp Filosu Komutanlığı, Deniz Eğitim Komutanlığı, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı yapmıştır. 1956 yılında Koramiral olmuştur. Bu rütbe ile Donanma Komutanlığı, Boğazlar ve Marmara Deniz Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur. 13 Aralık 1957 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutan vekilliğine atanmıştır. 1958 yılında Oramiralliğe yükselmiştir ve 17 Kasım 1959 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevine başlamıştır. 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra 2 Temmuz 1960 tarihinde emekliye sevk edilmiştir. Sonra sırası ile Moskova ve Madrid Büyükelçisi olarak diplomatik görevler aldı. 1968 yılında Cumhuriyet Senatosu Üyesi oldu.

1973 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nce Türkiye Cumhuriyeti'nin altıncı Cumhurbaşkanı seçildi. 1980 yılında, yedi yıllık hizmet süresi tamamlandığından Cumhurbaşkanlığı görevinden ayrıldı.

1944 yılında Emel Hanım'la evlenen ve üç çocuğu olan Fahri Korutürk, 12 Ekim 1987 gününde vefat etti. Oğulları Osman ve Salah ile gelini Zergün, Dışişleri Bakanlığı'nda çalışmaktadır.

Kendisine Korutürk soyadı Mustafa Kemal Atatürk tarafından bizzat verilmiştir.

Siyasi durumu
Önce gelen:
Cevdet Sunay
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı
6 Nisan 1973 - 6 Nisan 1980
Sonra gelen:
Kenan Evren
Askeri durumu
Önce gelen:
Sadık Altıncan
TSK Deniz Kuvvetleri Komutanı
12 Eylül 1957 - 2 Temmuz 1960
Sonra gelen:
Zeki Özak

ziyaretçinin IP adresini gösterir:54.147.241.117 ziyaretçinin tarayıcısının ne olduğunu gösterir: CCBot/2.0 (http://commoncrawl.org/faq/) ziyaretçinin hangi alt sayfada olduğunu gösterir: //hasanorenmaden.tr.gg/Fahri-Korut.ue.rk.htm alt sayfanın başlığını gösterir: Fahri Korutürk en son görülen web sitesinin alanını gösteren haneyi gösterir (für frame yönlendirmesi mevcut olan sayfalarda etkilidir: sayfanın bugünkü tıklanma sayısını gösterir: 215 sayfanın bugünkü ziyaretçi sayısını gösterir: 45 sayfanın toplam tıklanma sayısını gösterir: 256320 sayfanın toplam ziyaretçi sayısını gösterir: 93270 ziyaretçinin bulunduğu "ülke kodunu" gösterir. Almanya'da bulunan bir ziyaretçinin "ülke kodu" mesela "de"dir: us ziyaretçinin bulunduğu ülkenin büyük boy bir resmini gösterir.: us Copy and WIN : http://ow.ly/KNICZ