HOŞGELDİNİZ!.
Ceyhan Maden.

Cevdet Sunay

Cevdet Sunay

Vikipedi, özgür ansiklopedi

 
Git ve: kullan, ara
Cevdet Sunay
Cevdet Sunay
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı
Görevde kalış süresi
28 Mart 1966 – 28 Mart 1973
Önce gelen Cemal Gürsel
Sonra gelen Fahri Korutürk

Doğum

1899
Trabzon, Osmanlı Devleti
Ölüm 22 Mayıs 1982
Türkiye
Eşi Atifet Sunay

Cevdet Sunay (d. 10 Şubat 1899 – ö. 22 Mayıs 1982), Türk asker ve devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti'nin beşinci cumhurbaşkanı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 12. Genelkurmay Başkanı.

Sunay, 1899 yılında Trabzon'da doğdu (Çaykara). İlk ve orta öğrenimini Erzurum, Kerkük, Edirne ve Kuleli Askerî Lisesi'nde yaptı.

I. Dünya Savaşı sırasında, 1917 yılında subay adayı olarak eğitim kampına katıldı. Aynı yıl Filistin cephesinde görev aldı. 1918 yılında Mısır'da İngilizler'e esir düştü. Esaretten döndükten sonra, Kurtuluş Savaşı'na katılarak, Güney cephesinde görev aldı. Sonradan Batı cephesinde görevini sürdürdü.

1927 yılında Harp Okulu öğrenimini tamamladı. 1930 yılında Harp Akademisi'ni bitirdi. Silahlı Kuvvetler'de çeşitli görevler almıştır. 1949 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiştir. Tuğgeneral rütbesi ile 3.Zırhlı Tugay Komutanlığı ve Genelkurmay Harekât Daire Başkanlığı yapmıştır. 1952 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiştir. Tümgeneral rütbesi ile Genelkurmay Harekât Daire Başkanlığı ve 33.Tümen Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur. 1955 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir. Korgeneral rütbesi ile 9.Kolordu Komutanlığı, Genelkurmay Harekât Başkanlığı ve Genelkurmay II.Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 1958 yılında Orgeneralliğe terfi etmiştir. Orgeneral rütbesinde Genelkurmay II.Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerini yürütmüştür. 2 Ağustos 1960 yılında Genelkurmay Başkanlığı görevine atanmıştır. 15 Mart 1966 tarihinde kendi isteği ile emekli olmuş ve aynı yıl Cumhurbaşkanlığı kontenjan senatörlüğüne seçilmiştir. Cemal Gürsel'in rahatsızlığı sebebiyle görevden ayrılması üzerine, 28 Mart 1966'da Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye'nin beşinci Cumhurbaşkanı seçilmiş, yedi yıllık görev süresini tamamladıktan sonra 28 Mart 1973'te Cumhurbaşkanlığı'ndan ayrılmıştır.

1929 yılında Atıfet Hanım'la evlenen ve üç çocuğu olan Cevdet Sunay 22 Mayıs 1982'de vefat etmiştir.

 

Kaynaklar [değiştir]

Siyasi durumu
Önce gelen:
Cemal Gürsel
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı
28 Mart 1966 - 28 Mart 1973
Sonra gelen:
Fahri Korutürk
Askeri durumu
Önce gelen:
Ragıp Gümüşpala
Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı
4 Ağustos 1960 - 16 Mart 1966
Sonra gelen:
Cemal Tural
Önce gelen:
Cemal Gürsel
TSK Kara Kuvvetleri Komutanı
3 Haziran 1960 - 2 Ağustos 1960
Sonra gelen:
Mehmet Muzaffer Alankuş

ziyaretçinin IP adresini gösterir:54.205.8.87 ziyaretçinin tarayıcısının ne olduğunu gösterir: CCBot/2.0 (http://commoncrawl.org/faq/) ziyaretçinin hangi alt sayfada olduğunu gösterir: http://hasanorenmaden.tr.gg/Cevdet-Sunay.htm alt sayfanın başlığını gösterir: Cevdet Sunay en son görülen web sitesinin alanını gösteren haneyi gösterir (für frame yönlendirmesi mevcut olan sayfalarda etkilidir: sayfanın bugünkü tıklanma sayısını gösterir: 26 sayfanın bugünkü ziyaretçi sayısını gösterir: 3 sayfanın toplam tıklanma sayısını gösterir: 226684 sayfanın toplam ziyaretçi sayısını gösterir: 83086 ziyaretçinin bulunduğu "ülke kodunu" gösterir. Almanya'da bulunan bir ziyaretçinin "ülke kodu" mesela "de"dir: us ziyaretçinin bulunduğu ülkenin büyük boy bir resmini gösterir.: us Copy and WIN : http://ow.ly/KNICZ